(Polska) Inspekcja pracy w służbie prawa spółek

Chwilę mnie nie było, a to z różnych przyczyn, ale okres hibernacji mama nadzieję mieć już za sobą. Dobrym powodem do powrotu może być pewne “urzędowe” pismo, które ostatnio otrzymał jeden z klientów. Nie żeby była to jakaś szczególna nowość bo po “Kancelarii Odpisów z KRS” niewiele powinno nas już dziwić ale jednak…ja sam przez chwilę zastanawiałem się o co tutaj chodzi.

PIP2

Mamy zatem pismo od “Polskiej Inspekcji Pracy”, w którym pewien inspektor pracy informuje nas o tym jakie są ustawowe zadania Państwowej Inspekcji Pracy oraz, że w “w związku ze zmianami” trzeba zapłacić. Dalej mamy jeszcze wypełniony druk polecenia przelewu w którym jako beneficjent przekazu widnieje nie Państwowa Inspekcja Pracy, czy nawet Państwowa Inspekcja pracy ale pewien podmiot o nieco fantazyjnej nazwie, bez podania nawet formy prawnej.

Już sama treść polecenia przelewu wystarcza aby stwierdzić, że to kolejny przekręt, gdzie ktoś próbuje – poprzez oczywiste wprowadzenie w błąd – wyciągnąć od nas trochę pieniędzy. Przyznam, że ja sam, na pierwszy rzut oka nie zauważyłem, że Polska Inspekcja Pracy, to nie to samo co Państwowa Inspekcja Pracy – ale tylko dlatego, że ta druga nazwa pojawiała się w tekście, a pismo podpisał (przynajmniej z podpisu) inspektor pracy. Dopiero druk polecenia przelewu rozwiał moje wątpliwości. Widać zatem, że podmioty zawodowo trudniące się takim procederem podejmują coraz to bardziej wyszukane działania celem wzbogacenia się na ludzkiej naiwności. A spora jest szansa, że gdyby klient (gdzie zarząd to obcokrajowcy) sam odebrał to pismo, to taka drobna opłata zostałaby uiszczona bez żadnego oporu i zastanowienia.

A zatem trzeba być coraz bardziej czujnym, o fantazja wyłudzaczy nie zna granic. Tylko pomyślmy kto jeszcze może od nas zażądać pieniędzy – Polska Inspekcja Pracy, Polska Inspekcja Sanitarna, Polska Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Polska Inspekcja Farmaceutyczna. Możliwości, jak widać, jest wiele. A truizmem wręcz będzie stwierdzenie, że pismem powyższym powinna zainteresować się ta prawdziwa Inspekcja Pracy (również polska oczywiście) oraz następnie organy ścigania.

Advertisements

2 Responses to (Polska) Inspekcja pracy w służbie prawa spółek

  1. MC says:

    A co więcej – logo tożsame z Państwową Inspekcją Pracy i urzędowa pieczęć z orłem w koronie. Nawet jakiś enigmatyczny numer u góry 🙂 Fantazja bezspornie jest 🙂

  2. Dostrzegam pewien postęp względem Kancelarii Odpisów z KRS i temu podobnych zjawisk – pismo jest podpisane i nawet wiadomo przez kogo :).

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: