Zmiana wysokości opłat od wniosków o wpis do KRS

Być może nie wszyscy wiedzą, że z dniem 1 lipca 2011 roku została zmieniona ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych – w zakresie dotyczącym opłat od wniosków o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego. Wszystko to dzięki ustawie o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców.

I tak:
a) od wniosku o zarejestrowanie podmiotu w rejestrze przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym pobiera się opłatę w wysokości 500 zł (zamiast 1000 zł i 750 zł);
b) od wniosku o zarejestrowanie w Krajowym Rejestrze Sądowym w rejestrze stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej – jeżeli dotyczy on jednocześnie wpisu do rejestru przedsiębiorców – pobiera się opłatę w wysokości 500 zł (zamiast 1000 zł);
c) i wreszcie najważniejsze – od wniosku o dokonanie zmiany wpisu dotyczącego podmiotu wpisanego do rejestru przedsiębiorców pobiera się opłatę w wysokości 250 zł (zamiast 400 zł).

Warto o tym pamiętać, albowiem odnoszę wrażenie, że wobec “samosplendoru” jaki spłynął na samą ustawę o (jakże fantastycznej nazwie) ograniczaniu barier administracyjnych, sama zmiana UKSC w tym zakresie przeszła nieco niezauważona.

Na zakończenie dodam, że byłoby dobrze aby ustawodawca zainteresował się jeszcze zniesieniem bariery administracyjnej w postaci tak zwanego “jednego okienka“.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s